Mutfaklara gereken önemi vermeye başladığımız 2019 seneninda, görülmemiş malzeme ve trend anlayışları resmen devrim niteliğinde. Yeni mutfak dekorasyonu ipuçları ise içeriğimizde.

En güzel yemeklerin hazırlandığı, fazlası vakit en koyu muhabbetlerin gerçekleştiği ve günün mühim bir kısmını harcadığınız mutfağınıza hoşbulduk. Evin en keyifli bölümlerinden biri olan mutfaklarda bu senenin mutfak dekorasyonu konusu ile ilgili neler söyleyebiliriz? Artık bütün dünyanın aynı malzeme ve tasarımlara aynı anda ulaşabilme olanağı arttı. Buradan avantajla mutfak trendleri, yenilikleri getirirken eskiye dönüş ve tabiata saygı duruşuna da göndermeler yapıyor. Bu içeriğimizde mutfağa dair en yeni trend ve kullanım önerilerini sizinle paylaşacağız. Kalemi, kağıdı hazırlayın.

Doğal ve Sürdürülebilir Mutfaklar Trendi

Doğal malzemelerle geliştirilen bir mutfak dolabı, tezgah ya da mutfak rafından söz ediyoruz. Sürdürülebilir ve geri dönüşüme katkı gerçekleştiren mutfaklar, trendler içersinde en mühim detaylardan biri. Doğadan ilham alarak ön plana çıkan taş tezgahlar da yeni seçenekler arasında. Mutfak evin kalbi ise bu alana gereken önemi vermek gerek. Mutfaktaki dekorasyon fikirleri içersinde tabiata gönderme yapan küçücük saksı bitki tüketimine bir yönelme var. Bu tesiri çoğaltmak amacıyla köşelerde büyük saksı bitkilerini de tercih edebilirsiniz.

Mutfakta Ana Tema: Fonksiyon

Mutfak tasarımları, bu sene hedefe hizmet eden bir yol çiziyor. Yani işlevsel, fonksiyonel, az yer kaplayan ve nerdeyse mutfağın bütün alanlarında tam bir uyum ortamında olan mutfaklar, dekorasyon trendlerinin gözdelerinden biri. Reserve Kandilli Projesi de minimal mutfak tasarımı ile gerektiğince fonksiyonel! Çok hedefli dolap kullanımları, bol açık raf tercihleri, aniden çok mutfak terekleri hayat alanlarının mutfak bölümlerinde kullanılmaya başlıyor. Gömme kiler dolaplar, kapı arkası atıl bölümlerinde depolama üniteleri de yapılabileceklerin başka kısmı. Bu bakış açısıyla mühim olan, mutfak içersindeki malzeme ve ürünleri en derli toplu ve rahat şekilde hizalamak, bu ürünlere rahat rahat ulaşabiliyor olmak.

Hazır Mutfak Ve Kişisel İhtiyaçlar

Hazır mutfak dolapları, çok tercih edilen ürünlerden biri. Ancak bu, trendlerin arkasında kalmak demek değil. Yani siz, hazır mutfak dolabı modelleri içersinden size en uygununu seçtiğinizde işiniz bitmiş sasenemıyor. Aksine yeni başlıyor. Mesela mutfaklarda vitrin tüketimi trendi, ilgi çeken yeniliklerden biri. Sadece salonda görmeye alıştığımız cam vitrinler, şimdilerde size mutfaklarda bardak ya da tabak istifinizi sergileme olanağı sunuyor. Dilerseniz yalnızca ev aksesuarları kullanarak da zenginleştirme olanağınız var.

Ev Dekorasyonuyla Bağdaşan Mutfaklar

Mutfak dekorasyonunda görmeye alıştığımız zemin ve duvarda seramik ve fayans tüketimi, konumunu değişik malzeme seçeneklerine bıraktı. Ev dekorasyon ürünlerine yöneldiğimiz 2019 mutfaklarında duvarlarda neme ve ısıya dayanıklı, basit temizlenebilen duvar kağıtları kullanılmaya başlandı. Bu duvar kağıdı trendi, tezgahla mutfak dolabı arasındaki bölüme de dahil edildi. Zeminde ise fayans tüketimi devam eder iken taş ve ahşap seçenekler de yenilikler arasına eklendi. Bu trendle beraber amerikan mutfak adı verdiği açık mutfaklara bundan sonra ev dekorasyonuyla uyumlu diyebileceğiz. Renk seçimlerinde ise bejler, kahvenin açık tonları ve pastel renkleri kullanabilirsiniz.

Ev Dekorasyon Fikirleri İle Mutfak Tasarlamak

Evin başka bölümlerinde ilgi çeken yalınlık arayışı mutfaklarda da devam ediyor gibi görünüyor. Mesela renkli cam tüketimi salon ve balkonlardan mutfaklara aktarma oldu bile. Mutfak dolapları içersinde yer alan cam bölmelerde sarfedilen renkli camlar, keyifli bir mutfak görünümünün habercisi. Yine salon ve yatak odasında sıkça tercih edilen kobalt mavisi, bu sene mutfakların kalbini çaldı. Mutfak dolapları ya da halı ve perde gibi tekstil seçimlerinde kullanılabilecek bu koyu mavi, ferah ve huzurlu mutfaklar yaratmanıza imkân sağlayacak.

Mutfaklarda Yüzey Alternatifleri

Mutfaklarda hangi yüzeyler kullanılıyor? Bu sene, daha yaratıcı ve seçenek çözümlerle karşı karşıyayız. Mesela ham ahşap, mermer, taş tezgahlardan biri, kesinlikle zevkinize göre olacak. Dolap yüzeylerinde cilasız ahşaplar ve mat yüzeyler kullanarak alışılmışın dışına çıkıyoruz. Dolap kulplarında ve mutfak bataryası seçimlerinde ise iyi bir beraberlik söz konusu. Bakır ya da altın bir görünümle ve mat bir kaplamayla seçeceğiniz ürünler, bu senenin mutfak yenileri arasında olacak. Bu yönden bakıldığında country mutfaklara yaklaşan detaylar ilgileri çekiyor.

Mutfak Aksesuarları Değişiyor

Mesela, dekoratif aynaların bir gün mutfaklarda kullanılabileceği aklınıza gelir miydi? Artık bu tür bir trend var. Küçük ölçekli mutfakları mutlu edecek bu yenilikle, değişik boy ve çerçevelerle kullanabileceğiniz aynalar hem mutfağınızı geniş gösterecek hem de az ışık alan bölümleri daha aydınlık duruma getirecek. Yemek odalarında sarfedilen yemek masası kısmı bundan sonra mutfaklara dahil oldu. Ada mutfak ünitesi, bundan sonra yalnızca bir tezgah kısmı değil. Alt bölümündeki depolama kısmıyla bir mutfak dolabı olurken, sandalye destekleriyle aynı vakitte bir yemek masası.

Mutfağın Dört Diğer Detaylarına Yakın Bakış

*Halı tüketimi bundan sonra geride kaldı. Kolay temizlenebilen ve hafif kilimler, mutfaklara çok yakışıyor.

*Gizli led aydınlatmaları tezgah üstünde daha lokal bir çalışma ışığı görevinde.

*Sadece salon ya da yatak odalarında değil bundan sonra mutfaklarda da uzun ve fon destekli tül perde kullanmak çok trend.

*Bar masası ve bar sandalyesi ile büyük mutfaklarda ayrı bir sohbet kısmı yaratmak mümkün.

Yorum Bırakın