Bina Doğalgaz Tesisatı Çevre arkadaşı bir yakıt olması ve başka fosil yakıt çeşitlerine göre tüketiminin daha basit olması, doğalgazın son senelerde giderek daha süregelen duruma gelmesine namacıyla oluyor. Doğalgazın süregelenlaşması konusunda devlet desteğinin de çok olması, her geride bıraktığımız gün daha çok konut ve iş yerinde doğalgaz tüketimini mümkün kılıyor.

Doğalgaz tesisatı, asli olarak üç aşamadan oluşuyor. İlk aşamada ana dağıtım hattından doğalgazın mahalle ya da sokağa getirilmesi gerekiyor. Bu prosedür genelde doğalgaz dağıtıcısı firmalar doğrulusunda yapılıyor. Sonraki aşamada doğalgazın sokaktan bina içerisine alınması prosedürü gerçekleştiriliyor.

Son aşamada ise bina amacıyladeki doğalgazın tek tek hanelere dağıtılması kalıyor.

Bina Doğalgaz Tesisatlarının Aşamaları
Binalar amacıyla doğalgaz tesisatı çekilirken ilk olarak projeye ihtiyaç duyulur. Günümüzde bilgisayar ile basitçe çizilebilen bu projeler, doğalgaz tesisatının bina dışından amacıylae nereden gireceği ve bina ortamında boruların nasıl dağılım göstereceği gibi hususları içeriyor. Projenin onay alması durumunda, daha evvelce bina önüne kadar getirilmiş olan tesisat, proje tarafında bina içerisine alınıyor.

Ayrıca sayaçların yerleri de bu aşamada belirlenir. Bu aşamadan ardından doğalgazın tek tek konutlara alınması prosedürü gelir. Tesisat kurulumunun doğru ve itimat edilir bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla kurumsal ve kaliteli bir firmadan hizmet alınması ehemmiyet taşıyor.

Özellikle firma çalışanlarının yeterlilik belgesine sahip olması da ilgi edilmesi gerekli olanlar arasında yer alıyor.

Doğalgaz Tesisatının Önemli Noktaları
Bina doğalgaz tesisatlarının döşenmesinde ilgi edilmesi gereken birtakım noktalar bulunuyor. Öncelik ile döşenen tesisatın darbelere karşı sağlam olması gerekiyor. Bu noktada bina ortamında yaşanabilecek mümkün çarpma ya da detaylı kazalara karşı direnci yüksek olan malzemelerin seçilmesi ehemmiyet arz ediyor.

Ayrıca tesisatın sızdırmazlığı da azami ilgi gerektiriyor. Bunun amacıyla tesisat tamamlandıktan sonra kesinlikle test edilmesi ve sızdırmazlıktan emin olunması mecburilik arz ediyor. Çelik borular bu noktada hem darbelere karşı daha dirençli hem de sızdırmazlık konusu ile ilgili başarılı olmalarıyla ön plana çıkıyor.

Ayrıca çelik boruların paslanmazlık özelliğine sahip olmaları, uzun seneler süresince aynı tesisatın kullanılabilmesini mümkün kılıyor. Bu hususların gözden kaçırılması, bina sakinleri amacıyla pek çok riskin meydana çıkmasına namacıyla oluyor.

Yorum Bırakın