BUDERUS Hakkında

Johann Wilhelm Buderus'un 14 Mart 1731'de Almanya Upper Hesse yakınlarında Laubach'daki Friedrichshütte dökümhanesini satın almasıyla başlayan Buderus'un hikayesi, bugün dünyanın en eski ısıtma firması olarak 280. yaşına ulaştı.

19. yüzyılda Buderus, Avrupa'nın en önemli ocak üreticisi konumunda olarak dünyanın ilk döküm dilimli kazanını üretti. 1898 yılında Buderus, Avrupa'daki ilk radyatör fabrikasını kurarak ilk komple ısıtma ürünleri üreticisi haline geldi. İhtiyaçların ve teknolojinin gelişmesini takip eden Buderus, Almanya'daki ilk sıvı yakıtlı kazanı 1930'lu yıllarda üretti. Sıvı ve katı yakıtın yerine daha verimli ve daha temiz bir yakıt olan gaz yakıtları keşfeden ve Ar-Ge'sini bu konuya odaklayan Buderus. 1969'da gaz yakıtlı kazanları keşfetti.


Isıtmanın her alanında ürünleri bulunan Buderus, kazanlardan kullanım sıcak suyu elde etmekte kullanılan boyleri de geliştirdi. Boylerlerde en önemli hususun insan sağlığı olduğunu gözeten Buderus'un Ar-Ge çalışanları tarafından, Termoglasür keşfedildi. 1961'de ilk Thermoglasür uygulaması ile duoCLEAN hijyenik boyler üretildi. İçi cam kaplı duoCLEAN boylerler; hem kullanım suyunun en temiz şekilde –cam içinde– saklanmasını sağlarken; hem de suyun, özellikle klorlu suyun metaller üzerindeki korozif etkisinden etkilenmedikleri için kullanıcıya bu konforu çok daha uzun yaşama seçeneği sundu.Sektörde üstüne görevlerin farkında olan Buderus 1977'de ilk düşük sıcaklık kazan sistemlerinin üretti. Amaç, daha düşük sıcaklıklarda çalışarak kazan veriminin artırılması idi. Kazanlar yoğuşma sınırına kadar geldi. 1993 yılında ise Buderus Thermostream teknolojisini bulup, bunu kazanlarına uygulayarak işletme sınırları olmayan Ecostream Kazanları üretti. 1980'den itibaren işletme maliyetlerin artması, daha az yakıt tüketecek sistemler arayışını tetikledi. Bu konuda çok daha öncelerden beri çalışmalarını sürdüren Buderus 1981 yılında ilk yoğuşmalı kazanı üretti. İlk başlarda işletme maliyetlerinin öneminin farkında olan, geleceği görenlerin dikkatini çeken bu teknoloji giderek yaygınlaşmaya başladı. Teknolojinin öncülerinden olan Buderus ise her yıl daha iyisini yapmak için çalıştı.2006 yılına gelindiğinde Buderus yüzde 110'a varan verime, (50/30 santigrat derece sistemde) tek duvar tipi kazanda 100 kilovat, kaskad sistemde 2 bin 500 kilovat ve yer tipi kendinden yoğuşmalı kazanda ise 19 bin 800 kilovat kapasiteye ulaştı.

Buderus Türkiye websitesini www.isisan.com/buderus/ sayfasindan ziyaret edebilirsiniz.